Международно биенале на графиката
Първоначално биеналето е обявено като национална изложба на графиците с международно участие. Основни инициатори и организатори са Комитетът за култура, Съюзът на българските художници и Окръжният съвет за култура-Варна. През 1987 г. Съветът за духовно развитие към Министерския съвет утвърждава официално събитието като Международно биенале на графиката.
В статута се изтъква, че като „международен форум за среща на художници от различни страни, носители на богатството и многообразието на световната графика, биеналето е призвано да играе активна роля за взаимното обогатяване на художниците-графици за духовното и всестранно сближаване на творците и народите в борбата за мир, красота и хуманизъм”. Участниците се състезават за голямата награда „Гранд при – Варна”, награда на журито и три равностойни отличия за постижения в графичното изкуство.
През 90-те години на ХХ в. Министерството на културата и Съюзът на българските художници оттеглят финансовата си подкрепа. От 1981 до 1991 г. биеналето се провежда от май до края на август. През периода 1993-2001 г. се осъществява през есента – октомври-декември. От 2003 г. отново се провежда в периода май-август.
През 1981 г. биеналето се провежда в Дворец на културата и спорта. През 1983-1987 – в Художествената галерия на бул. “Княз Борис І” № 65, Градската художествена галерия „Борис Георгиев” (1989 и след 1995) и в Община Варна (1991 и 1993)